radioko

Radiostationer på verdenskortet

Tryk på en prik for at se stationerne dér, og tryk derefter på afspil. Zoom ved at knibe, rulle eller bruge + og −. Tallet ved siden af et lands navn viser, hvor mange af landets stationer der sender i hele landet, kun online eller fra et ukendt sted.

Pr. viser kortet 22.761 af radiokos 39.177 stationer: 9.479 på deres præcise placering eller ved deres sender, 4.333 i deres by og 8.949 et sted i deres region. De øvrige 16.276 sender i hele landet, kun online eller fra et sted, vi ikke kender, og tælles pr. land. Yderligere 140 er kopier af en stream, der er opført under flere lande, i et land, den ikke påviseligt kommer fra; de er ikke på kortet.

En stations placering kommer fra disse kilder, den mest pålidelige først: tilsynsmyndighedens liste over sendere, åbne data og til sidst de koordinater, der er angivet for stationen, som kun bruges, når de ligger i stationens land og på det oplyste sted. Koordinaterne er rundet af til cirka 1 km. Når mange kanaler fra samme selskab har de samme koordinater, er det selskabets adresse, så de vises på byniveau. Kortet viser kun land, ingen grænser.

Hvorfor Tyrkiet ikke er på kortet

Stationer på kortet pr. land

LandStationerPræcis placeringByRegionHele landet, online eller ukendtKopier fra andre landeStørste byer
USA5.5882.0514941.5791.4568Chicago, New York City, Los Angeles
Tyskland4.0637453741.2611.6821München, Köln, Nürnberg
Frankrig2.2593772453111.3251Paris, Lyon, Toulouse
Grækenland1.557773945535330Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Ηράκλειο
Storbritannien1.5424732111467084London
Kina1.456901.1343130
Rusland1.4361152901.2893Нижний Новгород, Самара
Mexico1.3208512011925620Monterrey, Guadalajara, Mexicali
Italien1.2461631105114620Milano, Roma
Brasilien1.2314561284212260Porto Alegre, Maceió, Belo Horizonte
Canada1.096741641191720Toronto, Ottawa, Montreal
Australien1.0651994801881971Sydney, Melbourne, Brisbane
Spanien1.0292972501433354Madrid, Barcelona, Ibiza
Argentina918145753903080Rosario, Bahía Blanca, Mar del Plata
Nederlandene902277621414220Amsterdam
Rumænien65224496892212
Indien6214439884446
Colombia580811801142050Medellín, Barranquilla, Cali
Polen55920872342450Warszawa, Kraków, Wrocław
De Forenede Arabiske Emirater55027005230
Chile4377269442520Santiago
Filippinerne435199263180Manila
Indonesien39481756216610Bandung, Surabaya
Schweiz3706818841991Basel
Belgien34010929491530Antwerpen
Portugal2716610112830
Serbien266317172110
Ungarn2472723591380
Peru2285015122410
Østrig22472674720
Ukraine212432401261
Bulgarien19842062940
Tjekkiet1913311181290
Kroatien188591745670
Sydafrika162361127871
Venezuela1592817141000Caracas
New Zealand154261572410
Irland153471434571
Nepal1436061310
Sverige14248166720Stockholm
Uganda1365208544Kampala
Ecuador134321327620
Danmark132531013560
Letland124241260280
Israel1175401080
Finland11346169411
Uruguay11323524610
Taiwan1111317900
Estland10838421261
Den Dominikanske Republik106163016440Santo Domingo
Norge10442411470
Libanon1016030641
Bosnien-Hercegovina982610710Sarajevo
Algeriet915502880
Japan904139433
Albanien87300831Tiranë
Ghana842163531Accra
Slovenien8217158420
Slovakiet791040650
Zambia78007530
Litauen7511380260Vilnius
Puerto Rico711407500
Moldova70920590Chișinău
Thailand6912026310
Kenya68500594
Nigeria6716817260
Guatemala661442460Ciudad de Guatemala
Malaysia66960510
Angola63505620
Bolivia613748120
Saudi-Arabien591100435الرياض
Elfenbenskysten576153330
Malawi560331580
Tunesien521220380
SAR Hongkong51720402
El Salvador5017011220
Costa Rica481408260
Marokko471020350Casablanca
Sri Lanka461100350
Belarus45700380
Egypten453017241
Pakistan455196150
Cameroun44135620
Sydkorea431149190
Cypern42500370
Montenegro40200380
Paraguay39410340
Nordmakedonien371300240
Singapore37770230
Jamaica35900260
Honduras34300310
Kasakhstan301000191
Panama30500250
Afghanistan28000280
Haiti28316090
Senegal27100260
Jordan26410210
Vietnam26100250
Luxembourg24810150
Etiopien231100111
Bangladesh22810121
Iran22200191
Island22400180
Zimbabwe22120190
Aserbajdsjan21610140
Georgien211000110
Nicaragua20400160
Trinidad og Tobago20400160
Cuba19511030
Irak18500121
Kap Verde17140030
Syrien17100160
Tanzania16300121
Madagaskar1450090
Mozambique14400100
Vatikanstaten14200120
Mauritius1380050
Namibia1390040
Qatar1331090
Armenien1230090
Kuwait1218030
Mali12000120
Kosovo1120090
Barbados1040060
Congo-Kinshasa1010090
Saint Lucia1050050
Malta1010090
Usbekistan1000091
Saint Vincent og Grenadinerne10000100
Bahrain830050
Bahamas820060
Guyana840040
Oman820060
De palæstinensiske områder810061
Yemen810070
Kirgisistan710051
Cambodja760010
Mongoliet700070
SAR Macao700070
Libyen630030
Monaco620031
Rwanda610050
Surinam630030
Togo610041
Andorra400040
Burkina Faso410030
Dominica410030
Grenada400040
Guinea410030
Myanmar (Burma)410030
Antigua og Barbuda300030
Benin320010
Eritrea300030
Saint Kitts og Nevis300030
Maldiverne320010
Sudan300030
Sierra Leone300030
San Marino300030
Tonga330000
Vanuatu330000
Burundi200020
Brunei200020
Botswana201010
Comorerne210010
Laos200020
Niger200020
Papua Ny Guinea210010
Seychellerne210010
Sydsudan200020
Tadsjikistan200011
Bhutan100010
Belize100010
Den Centralafrikanske Republik101000
Gabon100010
Guinea-Bissau100010
Kiribati100010
Liechtenstein110000
Lesotho100010
Somalia110000
Tchad100010

Fortæl os, hvad du synes

En idé, en station, der ikke spiller, en rettelse eller et ønske om fjernelse: Vi læser alle beskeder.