radioko

Radioasemat maailmankartalla

Napauta pistettä, niin näet siellä olevat asemat, ja aloita sitten toisto. Zoomaa nipistämällä, vierittämällä tai painikkeilla + ja −. Maan nimen vieressä oleva luku kertoo, montako sen asemista lähettää valtakunnallisesti tai vain verkossa tai on sijainniltaan tuntematon.

kartalla on 22 761 radiokon 39 177 asemasta: 9 479 tarkassa sijainnissaan tai lähettimensä kohdalla, 4 333 kaupungissaan ja 8 949 jossakin päin aluettaan. Loput 16 276 lähettävät valtakunnallisesti tai vain verkossa tai niiden sijaintia ei tiedetä, ja ne lasketaan maittain. Lisäksi kopioita on 140: ne ovat usean maan alla listatun lähetyksen kopioita maassa, josta lähetyksen ei ole osoitettu olevan peräisin, eikä niitä ole kartalla.

Aseman sijainti haetaan näistä lähteistä luotettavimmasta alkaen: viranomaisen lähetinluettelo, avoin data ja lopuksi asemalle merkityt koordinaatit, joita käytetään vain, jos ne osuvat aseman maahan ja ilmoitetulle paikkakunnalle. Koordinaatit pyöristetään noin 1 km:n tarkkuuteen. Jos saman yhtiön monella kanavalla on samat koordinaatit, kyse on yhtiön osoitteesta, joten ne näytetään kaupungin tasolla. Kartta piirtää vain maa-alueet, ei rajoja.

Miksi Turkki ei ole kartalla

Kartalla olevat asemat maittain

MaaAsematTarkka sijaintiKaupunkiAlueValtakunnallinen, verkossa tai tuntematonKopiot muualtaSuurimmat kaupungit
Yhdysvallat5 5882 0514941 5791 4568Chicago, New York City, Los Angeles
Saksa4 0637453741 2611 6821München, Köln, Nürnberg
Ranska2 2593772453111 3251Paris, Lyon, Toulouse
Kreikka1 557773945535330Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Ηράκλειο
Iso-Britannia1 5424732111467084London
Kiina1 456901 1343130
Venäjä1 4361152901 2893Нижний Новгород, Самара
Meksiko1 3208512011925620Monterrey, Guadalajara, Mexicali
Italia1 2461631105114620Milano, Roma
Brasilia1 2314561284212260Porto Alegre, Maceió, Belo Horizonte
Kanada1 096741641191720Toronto, Ottawa, Montreal
Australia1 0651994801881971Sydney, Melbourne, Brisbane
Espanja1 0292972501433354Madrid, Barcelona, Ibiza
Argentiina918145753903080Rosario, Bahía Blanca, Mar del Plata
Alankomaat902277621414220Amsterdam
Romania65224496892212
Intia6214439884446
Kolumbia580811801142050Medellín, Barranquilla, Cali
Puola55920872342450Warszawa, Kraków, Wrocław
Arabiemiirikunnat55027005230
Chile4377269442520Santiago
Filippiinit435199263180Manila
Indonesia39481756216610Bandung, Surabaya
Sveitsi3706818841991Basel
Belgia34010929491530Antwerpen
Portugali2716610112830
Serbia266317172110
Unkari2472723591380
Peru2285015122410
Itävalta22472674720
Ukraina212432401261
Bulgaria19842062940
Tšekki1913311181290
Kroatia188591745670
Etelä-Afrikka162361127871
Venezuela1592817141000Caracas
Uusi-Seelanti154261572410
Irlanti153471434571
Nepal1436061310
Ruotsi14248166720Stockholm
Uganda1365208544Kampala
Ecuador134321327620
Tanska132531013560
Latvia124241260280
Israel1175401080
Suomi11346169411
Uruguay11323524610
Taiwan1111317900
Viro10838421261
Dominikaaninen tasavalta106163016440Santo Domingo
Norja10442411470
Libanon1016030641
Bosnia ja Hertsegovina982610710Sarajevo
Algeria915502880
Japani904139433
Albania87300831Tiranë
Ghana842163531Accra
Slovenia8217158420
Slovakia791040650
Sambia78007530
Liettua7511380260Vilnius
Puerto Rico711407500
Moldova70920590Chișinău
Thaimaa6912026310
Kenia68500594
Nigeria6716817260
Guatemala661442460Ciudad de Guatemala
Malesia66960510
Angola63505620
Bolivia613748120
Saudi-Arabia591100435الرياض
Norsunluurannikko576153330
Malawi560331580
Tunisia521220380
Hongkong – Kiinan erityishallintoalue51720402
El Salvador5017011220
Costa Rica481408260
Marokko471020350Casablanca
Sri Lanka461100350
Valko-Venäjä45700380
Egypti453017241
Pakistan455196150
Kamerun44135620
Etelä-Korea431149190
Kypros42500370
Montenegro40200380
Paraguay39410340
Pohjois-Makedonia371300240
Singapore37770230
Jamaika35900260
Honduras34300310
Kazakstan301000191
Panama30500250
Afganistan28000280
Haiti28316090
Senegal27100260
Jordania26410210
Vietnam26100250
Luxemburg24810150
Etiopia231100111
Bangladesh22810121
Iran22200191
Islanti22400180
Zimbabwe22120190
Azerbaidžan21610140
Georgia211000110
Nicaragua20400160
Trinidad ja Tobago20400160
Kuuba19511030
Irak18500121
Kap Verde17140030
Syyria17100160
Tansania16300121
Madagaskar1450090
Mosambik14400100
Vatikaani14200120
Mauritius1380050
Namibia1390040
Qatar1331090
Armenia1230090
Kuwait1218030
Mali12000120
Kosovo1120090
Barbados1040060
Kongon demokraattinen tasavalta1010090
Saint Lucia1050050
Malta1010090
Uzbekistan1000091
Saint Vincent ja Grenadiinit10000100
Bahrain830050
Bahama820060
Guyana840040
Oman820060
Palestiinalaisalue810061
Jemen810070
Kirgisia710051
Kambodža760010
Mongolia700070
Macao – Kiinan erityishallintoalue700070
Libya630030
Monaco620031
Ruanda610050
Suriname630030
Togo610041
Andorra400040
Burkina Faso410030
Dominica410030
Grenada400040
Guinea410030
Myanmar (Burma)410030
Antigua ja Barbuda300030
Benin320010
Eritrea300030
Saint Kitts ja Nevis300030
Malediivit320010
Sudan300030
Sierra Leone300030
San Marino300030
Tonga330000
Vanuatu330000
Burundi200020
Brunei200020
Botswana201010
Komorit210010
Laos200020
Niger200020
Papua-Uusi-Guinea210010
Seychellit210010
Etelä-Sudan200020
Tadžikistan200011
Bhutan100010
Belize100010
Keski-Afrikan tasavalta101000
Gabon100010
Guinea-Bissau100010
Kiribati100010
Liechtenstein110000
Lesotho100010
Somalia110000
Tšad100010

Kerro meille mielipiteesi

Idea, asema, joka ei soi, korjaus tai poistopyyntö: luemme jokaisen viestin.