radioko

Radiostationer på världskartan

Tryck på en prick för att se stationerna där och tryck sedan på spela. Zooma genom att nypa, scrolla eller använda + och −. Siffran bredvid ett lands namn visar hur många av landets stationer som sänder i hela landet, bara på nätet eller från en okänd plats.

Per visar kartan 22 761 av radiokos 39 177 stationer: 9 479 på sin exakta plats eller vid sin sändare, 4 333 i sin stad och 8 949 någonstans i sin region. De övriga 16 276 sänder i hela landet, bara på nätet eller från en plats vi inte känner till, och räknas per land. Ytterligare 140 är kopior av en ström som listas under flera länder, i ett land som den inte bevisligen kommer från; de finns inte på kartan.

En stations plats kommer från dessa källor, den mest tillförlitliga först: tillsynsmyndighetens lista över sändare, öppna data och sist de koordinater som anges för stationen, som bara används om de ligger i stationens land och på den angivna orten. Koordinaterna avrundas till cirka 1 km. När många kanaler från samma företag har samma koordinater är det företagets adress, så de visas på stadsnivå. Kartan visar bara land, inga gränser.

Varför Turkiet inte finns på kartan

Stationer på kartan per land

LandStationerExakt platsStadRegionHela landet, nätet eller okäntKopior från andra länderStörsta städer
USA5 5882 0514941 5791 4568Chicago, New York City, Los Angeles
Tyskland4 0637453741 2611 6821München, Köln, Nürnberg
Frankrike2 2593772453111 3251Paris, Lyon, Toulouse
Grekland1 557773945535330Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Ηράκλειο
Storbritannien1 5424732111467084London
Kina1 456901 1343130
Ryssland1 4361152901 2893Нижний Новгород, Самара
Mexiko1 3208512011925620Monterrey, Guadalajara, Mexicali
Italien1 2461631105114620Milano, Roma
Brasilien1 2314561284212260Porto Alegre, Maceió, Belo Horizonte
Kanada1 096741641191720Toronto, Ottawa, Montreal
Australien1 0651994801881971Sydney, Melbourne, Brisbane
Spanien1 0292972501433354Madrid, Barcelona, Ibiza
Argentina918145753903080Rosario, Bahía Blanca, Mar del Plata
Nederländerna902277621414220Amsterdam
Rumänien65224496892212
Indien6214439884446
Colombia580811801142050Medellín, Barranquilla, Cali
Polen55920872342450Warszawa, Kraków, Wrocław
Förenade Arabemiraten55027005230
Chile4377269442520Santiago
Filippinerna435199263180Manila
Indonesien39481756216610Bandung, Surabaya
Schweiz3706818841991Basel
Belgien34010929491530Antwerpen
Portugal2716610112830
Serbien266317172110
Ungern2472723591380
Peru2285015122410
Österrike22472674720
Ukraina212432401261
Bulgarien19842062940
Tjeckien1913311181290
Kroatien188591745670
Sydafrika162361127871
Venezuela1592817141000Caracas
Nya Zeeland154261572410
Irland153471434571
Nepal1436061310
Sverige14248166720Stockholm
Uganda1365208544Kampala
Ecuador134321327620
Danmark132531013560
Lettland124241260280
Israel1175401080
Finland11346169411
Uruguay11323524610
Taiwan1111317900
Estland10838421261
Dominikanska republiken106163016440Santo Domingo
Norge10442411470
Libanon1016030641
Bosnien och Hercegovina982610710Sarajevo
Algeriet915502880
Japan904139433
Albanien87300831Tiranë
Ghana842163531Accra
Slovenien8217158420
Slovakien791040650
Zambia78007530
Litauen7511380260Vilnius
Puerto Rico711407500
Moldavien70920590Chișinău
Thailand6912026310
Kenya68500594
Nigeria6716817260
Guatemala661442460Ciudad de Guatemala
Malaysia66960510
Angola63505620
Bolivia613748120
Saudiarabien591100435الرياض
Elfenbenskusten576153330
Malawi560331580
Tunisien521220380
Hongkong SAR51720402
El Salvador5017011220
Costa Rica481408260
Marocko471020350Casablanca
Sri Lanka461100350
Belarus45700380
Egypten453017241
Pakistan455196150
Kamerun44135620
Sydkorea431149190
Cypern42500370
Montenegro40200380
Paraguay39410340
Nordmakedonien371300240
Singapore37770230
Jamaica35900260
Honduras34300310
Kazakstan301000191
Panama30500250
Afghanistan28000280
Haiti28316090
Senegal27100260
Jordanien26410210
Vietnam26100250
Luxemburg24810150
Etiopien231100111
Bangladesh22810121
Iran22200191
Island22400180
Zimbabwe22120190
Azerbajdzjan21610140
Georgien211000110
Nicaragua20400160
Trinidad och Tobago20400160
Kuba19511030
Irak18500121
Kap Verde17140030
Syrien17100160
Tanzania16300121
Madagaskar1450090
Moçambique14400100
Vatikanstaten14200120
Mauritius1380050
Namibia1390040
Qatar1331090
Armenien1230090
Kuwait1218030
Mali12000120
Kosovo1120090
Barbados1040060
Kongo-Kinshasa1010090
S:t Lucia1050050
Malta1010090
Uzbekistan1000091
S:t Vincent och Grenadinerna10000100
Bahrain830050
Bahamas820060
Guyana840040
Oman820060
Palestinska territorierna810061
Jemen810070
Kirgizistan710051
Kambodja760010
Mongoliet700070
Macao SAR700070
Libyen630030
Monaco620031
Rwanda610050
Surinam630030
Togo610041
Andorra400040
Burkina Faso410030
Dominica410030
Grenada400040
Guinea410030
Myanmar (Burma)410030
Antigua och Barbuda300030
Benin320010
Eritrea300030
S:t Kitts och Nevis300030
Maldiverna320010
Sudan300030
Sierra Leone300030
San Marino300030
Tonga330000
Vanuatu330000
Burundi200020
Brunei200020
Botswana201010
Komorerna210010
Laos200020
Niger200020
Papua Nya Guinea210010
Seychellerna210010
Sydsudan200020
Tadzjikistan200011
Bhutan100010
Belize100010
Centralafrikanska republiken101000
Gabon100010
Guinea-Bissau100010
Kiribati100010
Liechtenstein110000
Lesotho100010
Somalia110000
Tchad100010

Berätta vad du tycker

En idé, en station som inte fungerar, en rättelse eller en begäran om borttagning: vi läser alla meddelanden.